Z pamiętnika początkującej krawcowej :)))

DSC_1046Już jakiś czas temu pisałam o moim uczestnictwie w kursie krawieckim. Postanowiłam przybliżyć moje ciężkie początki w nauce zawodu. Program kwalifikacji obejmuje szycie ręczne i maszynowe, ale jeśli ktoś myśli, że na takim kursie zawodowym usiądzie od razu przy maszynie, to jest w dużym błędzie :). Do tego bardzo długa droga.

Pierwsze i najważniejsze to używanie w szyciu ręcznym naparstka. Wiecie, że one mają swoje rozmiary? Trzeba mieć własny indywidualny, a nie pożyczony od mamy, czy koleżanki. Najlepszy do nauki jest taki ze ściętym denkiem (jak pierścionek),aby prawidłowo nauczyć się go używać.

Na zajęciach uczyłyśmy się ściegów (w odróżnieniu od szwów maszynowych), które mają różne zastosowanie (jak fastrygowy) lub są używane w haftach (jak krzyżykowy). Ciekawe są pętelki (ostatni na pierwszym płótnie), służą do oznaczania konturów materiału.

Kolejnym etapem był ścieg podszewkowy. Jest on bardzo przydatny, gdy spruje nam się coś w marynarce lub płaszczu. Części materiału załapane są od spodu ściegiem zakopiańskim, gdyż jest on elastyczny. Sama podszewka jest do tkaniny przyszyta ściegiem krytym- polecam zapoznanie się z nim każdej z Was :). Fastryga widoczna na zdjęciu jest zastosowana, aby wszystko zszyć równo. Później oczywiście jest usuwana.

Na koniec coś co było dla każdej kursantki totalną zmorą- ścieg pikowy. Stosuje się go do wykładania klap w płaszczach i marynarkach. To raczej metoda archaiczna, ale w bardzo prestiżowych i drogich zakładach (Wiśniewski w Gdyni) nadal wykorzystywana. Ja po zakończeniu zastanawiałam się nad wizytą u okulisty ;).

Następnym razem podzielę się z Wami guzikowymi ciekawostkami:).

Pozdrawiam i życzę cieplejszych dni, Paulina :)))

DSC_1052

DSC_1051

DSC_1049

Ścieg zakopiańskie w podszewce

DSC_1048

Ścieg kryty w podszewce

DSC_1044

Ścieg pikowy

DSC_1047

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s